Az Ön böngészője nem támogatott. Kérjük használjon Chrome, Firefox vagy Safari böngészőt. További részletek

4iG|{{ portfolioStock.last }} Ft

{{ portfolioStock.change_percent }}

Eredményes gazdálkodás digitalizáció nélkül ma már elképzelhetetlen

A termőhely ismeret digitális alapjai

A termőhely a termesztés térben és időben változó tulajdonságokkal bíró színhelye. Olyan komplex környezet, mely biztosítja a kultúrnövények számára a feltételeket, amelyeket a földfelszín, az éghajlat, a talajtani és az élettani tényezők határoznak meg.

Eredményes gazdálkodáshoz e tényezőkhöz való egyre tudatosabb alkalmazkodás szükséges, mely digitalizáció nélkül ma már elképzelhetetlen.

A termőhely ismeret jelentősége különösen felértékelődik, ha valamilyen oknál fogva változtatunk a megszokott termesztési gyakorlaton. Erre napjainkban több külső hatás, változás kényszeríthet: változhat a termőhelyünk némely alaptulajdonsága (klíma-, talajállapot változás, károsító nyomás), új, hatékony, de a termőhelyre igényes fajták jelennek meg a piacon, vagy éppen diverzifikálni szeretnénk – vagy kényszerülünk – a kínálati piac hektikussága, vagy környezetvédelmi előírások miatt a megszokott termesztési portfóliónkat, esetleg jelentősebb technológia váltás küszöbén állunk.

A digitalizáció tehát egyszerre kényszer és lehetőség, nehéz tanulási folyamat, melynek a végén szeretnénk, ha a felhasználó – akár a szó szoros értelmében is – leszüretelhetné fáradozásainak gyümölcsét. Mai képességeinkkel választ kaphatunk a területünk erősségeire, gyengeségeire, a várható – természeti hatásokból adódó – termelési kockázatokra, a kiválasztott növényfajták igényeinek való megfelelésre, az azoknak megfelelő menedzsment zónák térképi elhelyezkedésére és differenciált kijuttatási terveket is készíthetünk.

Kulcsszó a rendszerben gondolkodás: a hasonló tulajdonságokkal jellemezhető menedzsment zónák nem állandó képződmények, hanem egy bizonyos növény igényeit figyelembe vevő térbeli felosztás eredményei. Más kultúra esetén zónáinkat annak igényeihez kell igazítanunk. Ráadásul egyes környezeti tényezők térben és időben is észrevehető módon változnak, illetve azokat az agrotechnikai beavatkozásainkkal módosítjuk, ezért a változásokat, változtatásokat észlelnünk és dokumentálnunk szükséges.

Informatikai megoldásunk ezt az ökológiai és gazdálkodási komplexitást kell, hogy modellezze. Ehhez rendszeres adatgyűjtés, adatfeldolgozás és kiértékelés szükséges. Lépésről lépésre, úgy kell építkeznünk, hogy az egyes rendszer elemek (meteorológiai-, talaj- és növényszenzorok, automata csapdák, műholdas vagy drónos térképi adatok, munkagépekről származó adatok, a tevékenységünket rögzítő táblatörzskönyv adatok) integrálhatók, egymással térben és időben megfeleltethetők legyenek.

A fejlesztések során általánosan megjelenő nehézségek között említendő, hogy a termelőknél gyakori a bizonytalanság a sokféle elérhető megoldás közötti döntéshozatal során, valamint hiányzik a szükséges tudás és innovációs képesség a rendszerek összekapcsolásához és hatékony működtetéséhez.

Magyarországon a 4iG vertikális, iparágaktól független megoldásaival a teljes IT életciklust képes lefedni az infrastruktúra-üzemeltetéstől a kiberbiztonsággal kapcsolatos feladatokig. Platform- és gyártófüggetlen, teljes körű informatikai termék- és szolgáltatásportfóliónk kialakításánál kiemelt figyelmet fordítunk a tipikusan több telephelyes szervezetek szükségleteire. 360 fokos IT és Telco szolgáltatóként a terepi adatgyűjtés támogatástól az adatforgalmazáson keresztül az adatfeldolgozásig és adatelemzésig és adatmegjelenítésig a mezőgazdaság digitalizációjának minden fázisát képesek vagyunk támogatni.

Informatikai és kommunikációs szempontból a feladat: adatgyűjtés, adattovábbítás, rendszerezés, validáció, adatintegráció, elemzés, vizualizáció. Gazdálkodói szempontból: tanulás, alkalmazkodás, hatékonyságra, precíz gazdálkodásra törekvés. Célunk közös, ahogy az eredményeink is azok lesznek.