Az Ön böngészője nem támogatott. Kérjük használjon Chrome, Firefox, Edge vagy Safari böngészőt. További részletek

4iG|{{ portfolioStock.last }} Ft

{{ portfolioStock.change_percent }}

Sikeresen zárul a magyar távközlés történetének egyik legjelentősebb tranzakciója

SAJTÓKÖZLEMÉNY

Sikeresen zárul a magyar távközlés történetének egyik legjelentősebb tranzakciója

Megállapodtak a felek a Vodafone Magyarország adásvételének feltételeiről

  • A 4iG Nyrt. leányvállalata az Antenna Hungária Zrt., a Magyar Állam képviseletében a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt., valamint a Vodafone Europe BV a mai napon aláírták az adásvételi szerződést a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. (Vodafone Magyarország) 100%-os részvénycsomagjának megvásárlásáról.
  • Az átvilágítást követően a felek a céltársaság értékét (Enterprise Value) 660 milliárd forintban állapították meg.
  • A tranzakció pénzügyi zárása január 31-én várható, az ügylettel a 4iG Nyrt. 51%-os közvetett irányító befolyást, míg a Magyar Állam 49%-os közvetett befolyást szerez a magyar piac második legnagyobb telekommunikációs vállalatában, a Vodafone Magyarország Zrt.-ben.
  • A piacformáló tranzakcióval a 4iG Csoport konvergens szolgáltatóként megerősíti szerepét az iparág valamennyi területén.

A felek aláírták az adásvételi szerződést, amellyel sikeresen zárulhat a Vodafone Magyarország Zrt. akvizíciója. A 4iG Csoport és a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. a céltársaság átvilágítása után állapodtak meg a Vodafone Europe BV-vel a tranzakció feltételeiben. A felek a Vodafone Magyarország értékét (Enterprise Value) 660 milliárd forintban állapították meg, amely a céltársaság 2022. március 31-én lezárt üzleti évben elért EBITDA-jának 7,1-szeresét teszi ki. A szerződés értelmében a 4iG szakmai befektetőként, leányvállalatán az Antenna Hungárián keresztül 51 százalékos irányító befolyást, míg a Magyar Állam 49 százalékos közvetett befolyást szerez a Vodafone Magyarország Zrt.-ben. A tranzakció a vételár megfizetését követően várhatóan január 31-én zárul, a finanszírozás előkészítésében és szervezésében, valamint pénzügyi tanácsadóként a világ egyik legnagyobb befektetési bankja, a J.P. Morgan SE segítette a 4iG-t. A társaság átvilágításában, illetve a tranzakció jogi, értékelési, műszaki kereteinek előkészítésében és kidolgozásában olyan nemzetközi tanácsadók vettek részt, mint a CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang, az EY Magyarország, a Deloitte, az Omnitele, valamint a globális stratégiai szaktanácsadó az Arthur D. Little.

A Budapesti Értéktőzsdén bejelentett tranzakció több szempontból kiemelt jelentőségű a magyar távközlés történetében. Amellett, hogy a volumenét tekintve a rendszerváltást követően az egyik legnagyobb vállalatfelvásárlás, a 4iG Csoport és a Vodafone Magyarország vezetékes és mobilkommunikációs portfóliójának egyesítésével létrejövő nemzeti vállalatcsoport számos szolgáltatási területen nyithatja újra a piaci versenyt, és megerősíti szerepét a konvergens távközlési szolgáltatások területén.

"A Vodafone Magyarország megvásárlása új fejezetet nyit a hazai telekommunikációs piacon. Csaknem harminc év után az első olyan infokommunikációs vállalatcsoport jön létre, amely magyar többségi tulajdonú konvergens szolgáltatóként működhet."- mondta Jászai Gellért a 4iG Nyrt. elnöke. "A magyar állam és a 4iG stratégiai együttműködése a tranzakcióban a piac átalakulása mellett a versenyképesség javulását és a gazdaság digitális transzformációjának gyorsulását is eredményezheti."- hangsúlyozta a vállalatcsoport elnöke.

A Vodafone az Umlaut 2022 évi felmérése alapján Magyarország vezető mobilhálózata a hang- és adatszolgáltatások megbízhatósága tekintetében. Vezetékes szolgáltatásait 800 ezer, míg mobilszolgáltatásait 3 millió ügyfél veszi igénybe. A tranzakcióval a 4iG és a magyar állam tulajdonába kerülnek a Vodafone Magyarország Zrt. mobilfrekvenciái, az aktív rádiós átviteli berendezései, az aktív antennák és kábelek, a kültéri kabinetek egy része, továbbá az felhordó és a tornyokat kiszolgáló optikai hálózata egyaránt. A Vodafone Magyarország felvásárlása jelentősen átformálhatja a magyarországi piaci erőviszonyokat is, a legkorszerűbb megoldásoknak és innovatív technológiáknak köszönhetően pedig a 4iG Csoport meghatározó szerephez juthat a magyar gazdaság digitális átalakításában.

A tranzakció zárását követően a legnagyobb árbevételt biztosító mobil hang- és internetszolgáltatás területén a 4iG Csoport (DigiMobil) és a Vodafone közös portfóliója a második legnagyobb lesz. Az akvizíciónak köszönhetően a 4iG piacvezető pozíciót szerez a vezetékes internetszolgáltatások területén, emellett a televíziós műsorterjesztési piacon is piacvezetővé válik. Az előzetes számítások szerint az akvizíció zárását követően a 4iG csoport érdekeltségébe tartozó távközlési vállalatok Magyarországon összességében 7,6 millió RGU-val (bevételt biztosító előfizetéssel) rendelkeznek majd.

Budapest, 2023. január 09.

Háttérinformáció:

Vodafone Magyarország Zrt.
A Vodafone Magyarország digitális infrastruktúrája az egyik legfejlettebb a hazai vezetékes hang- és internet, kábeltévé és mobilszolgáltók között. A társaság üzleti megoldásai széleskörű digitalizációs szolgáltatásokat biztosítanak a nagyvállalati és kormányzati szféra számára az adathálózati megoldások, a virtuális adatközpontok, és az IoT technológiák területén. A Vodafone Magyarországon elsőként nyújtott 5G szolgáltatást előfizetőinek, a társaság újgenerációs mobilszolgáltatása Budapest és a balatoni régió mellett a több száz bázisállomása segítségével országszerte is folyamatosan bővül. Az előfizetés részesedés arányában a Vodafone a magyar piac abszolút második legnagyobb szereplője: több mint 3,8 millió lakossági és üzleti előfizetőt szolgál ki (mobil 3 millió, vezetékes szolgáltatások 800 ezer), amely által több mint 5 millió bevételt biztosító előfizetéssel (RGU – Revenue Generating Unit, 3 millió mobil, 700 ezer tv, 700 ezer szélessávú internet, 600 ezer vezetékes hang) rendelkezett 2022 júliusában.
A 2021-2022-es üzleti évben a Vodafone Magyarország IFRS szerinti árbevétele 278 milliárd forint volt, EBITDA-ja pedig meghaladta a 93 milliárd forintot. A vállalat munkavállalóinak létszáma több mint 3.000 fő. www.vodafone.hu

4iG Csoport
A budapesti központtal működő, magyar többségi tulajdonosi hátterű 4iG Nyrt. Magyarország és a nyugat-balkáni régió távközlési- és informatikai piacának meghatározó cégcsoportja, a tudásalapú, digitális gazdaság egyik vezető vállalata. A Budapesti Értéktőzsdén jegyzett tőkepiaci társaság friss és innovatív szemlélete, valamint magyarországi piacvezető informatikai rendszerintegrátor pozíciója a régió digitális átalakulásának vezető lakossági- és üzleti szolgáltatójává emeli a cégcsoportot. A 4iG dinamikus expanziós stratégiának köszönhetően kulcsszereplővé erősödött Magyarországon és a nyugat-balkáni térség távközlési piacain. A telekommunikációs, valamint informatikai piac változásainak és igényeinek megfelelve a vállalatcsoport folyamatosan bővíti szolgáltatásait, szakemberállományát és portfólióját. A 4iG Csoport alkalmazottainak száma jelenleg megközelíti a 6.000 főt.
www.4ig.hu

Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.
A Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. (Corvinus Zrt.) a Magyar Állam százszázalékos tulajdonában álló szuverén befektetési alapkezelő társaság. Célja a nemzeti vagyon megőrzése és gyarapítása, valamint állami tulajdonlás gyakorlása a stratégiai jelentőségű gazdasági ágazatokban. Magyarország gazdasági fejlődéséhez stratégiai és pénzügyi befektetésekkel, valamint a portfóliótársaságok hatékony működésének felügyeletével egyaránt hozzájárul.
www.corvinus.hu

További információ:

4iG Nyrt.
Elkán Péter
Csoport Vállalati Kapcsolatok és Kommunikációs Igazgató
sajto (@) 4ig.hu